CZY TO „BABSKA” EKIPA REMONTOWA? NIE – TO GORAJECKI MURAL!

Tradycja zdobienia domów wewnątrz i na zewnątrz na wsiach, w sposób przeróżny, sięga niepamiętnych czasów, dlatego postanowiliśmy w naszym Chutorze stworzyć mural.

Ania z Justyna podczas pracy w Chutorze

Ale czy mural pasuje do przestrzeni wiejskiej? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Justyna Posiecz-Polkowska, która zajmuje się malarstwem ściennym w przestrzeni publicznej. Właśnie zabiera się za ożywienie artystyczne przestrzeni Gorajca. Jaki ma plan? Jak będzie wyglądał mural? Przekonajcie się sami, przyjedźcie do Chutoru, bo jak mówi Justyna „Dla mnie bardzo ważne jest to, że mural realizujesz z ludźmi i równocześnie, kiedy działasz w przestrzeni publicznej, chcąc nie chcąc, wciągasz w to przechodniów. Podczas realizacji jesteś jednocześnie obserwatorem tego, co dzieje się dookoła, rozmawiasz z innymi. Ludzie zatrzymują się, pytają dlaczego, po co, czasem za czyje pieniądze. Mają niekiedy cenne uwagi i ciekawe interpretacje. Takie bezpośrednie obcowanie, na zasadzie akcji-reakcji, daje ci pewną świeżość i dystans do tego co robisz.” Czekamy na wasze akcje i reakcje! Oficjalna premiera muralu nastąpi w lipcu podczas Festiwalu Folkowisko. Na razie powiemy wam tylko tyle: „Tematyka muralu związana będzie z wsią oczywiście , między innymi nawiązywać będzie do tzw. „ginących zawodów”, czyli współcześnie niepotrzebnych. Bibułczarki czy koronczarki nie przystają do dzisiejszego świata. Niesamowite, że kiedyś to były znaczące profesje, a dzisiaj mogą wydać się nieco absurdalne. Ludzie naprawdę zajmowali się zaskakującymi rzeczami.

Mural w Chutorze

Chciałabym zwrócić uwagę na różnorodność i wielokulturowość w szczególności obszarów wiejskich i pokazać je jako żywe źródło inspiracji również dla młodych, współczesnych twórców. Pomyślałam, że za pomocą obrazów stworzę taką subiektywną mapę miejsc, historii i ludzi i spróbuję zapytać, czy pewne wartości da się odczytać w kontekście współczesności. Ostatnio szczególnie interesuje i fascynuje mnie temat rzemiosła artystycznego: wszelkie tkaniny, kilimy, gobeliny, przedmioty codziennego użytku.” – mówi Justyna

Mural w Chutorze Gorajec tworzą Justyna Posiecz-Polkowska i Anna Taut.

10405714_757317287652632_1616023857_n                      1080099_757317324319295_950652751_n

Tych wszystkich, którzy chcieli by wspólnie popracować z Justyną, zapraszamy na muralowe jam session podczas tegorocznego Folkowiska (11-13 lipca)!