Mural w Chutorze

Jedni mówią, że pierwszy na wsi inni, że największy, a my powiemy, że najpiękniejszy, a to dlatego, że nasz – gorajecki i co najważniejsze głęboko wpisany w tradycję regionu.

pap2    Każdy z rysunków składających się na wielka muralową mozaikę ma swoja historię. Są tu kilimy z Cieszanowa, fragmenty obrazu przedstawiającego zniesienie pańszczyzny w Gorajcu, elementy strojów ludowych, obrazy przedstawiające polskie tańce ludowe, regionalne ozdoby choinkowe. Pomysłodawczynią i autorką chutorowego muralu jest Justyna Posiecz-Polkowska, jedna z najwybitniejszych polskich artystek. Podczas 16 dni spędzonych w Gorajcu w pracach pomagała jej Anna Taut i mąż Grzegorz Posiecz-Polkowski. Wspólnie namalowali ponad 100 obrazów, które zajmują powierzchnie ponad 200 m kw. W najwyższym miejscu obraz wznosi się na wysokość 9 metrów. dzięki doborowi kolorów sepii całość pracy wtapia się w zieleń otaczającą Chutor, dzięki czemu mural stał się integralna częścią przyrody Gorajca.

mural str       mur] (2)  IaIa

Justyna podjęła odważną decyzję, przenosząc sztukę do tej pory jednoznacznie kojarzoną z miastem na wieś i to w dodatku do takiego miejsca jak Gorajec – wsi zagubionej w lasach i z dala  od uczęszczanych turystycznie miejsc.

pap1Wielkoformatowe dzieło przyciągnęło jednak uwagę mediów i wieść o nim odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach (info i zdjęcia ukazały się na stronach Polskiej Agencji Prasowej). Spowodowało to, że już pierwsze wycieczki przyjeżdżają do Gorajca przyciągnięte sława pierwszego gorajeckiego muralu.

131
Mural okiem PAP